Jag är gravid i vecka 17-18 och fick göra en CT av lungorna med kontrast pga misstänkt propp i lungan. De sa att det var ofarligt men jag har ändå lite svårt att släppa det. Jag fick inget blyskydd då de hävdade att det kan stänga i strålning under skyddet och skapa högre doser för fostret. Hur stor strålningsdos kan fostret ha utsatts för vid denna undersökning? De använde tydligen ett protokoll på maskinen för gravida som skulle ge lägre stråldos än normalt.
Stråldosen till ett foster är väldigt liten om man röntgenundersöker den gravida kvinnans lungor med datortomografi (CT).
Datortomografen strålar mot kvinnans lungor. En del av röntgenstrålarna sprids och en del av denna spridda strålning kommer att gå i riktning mot fostret. Spridd strålning har dock den egenskapen att den har ganska låg energi (strålningen tappar energi då den sprids). Röntgenstrålning med låg energi har kort räckvidd i vävnad. Detta innebär att kvinnans egna vävnad från lungorna ner till fostret fungerar som en effektiv strålskärm som skyddar fostret.
M. O. sjukhusfysiker
Röntgenavdelningen, Helsingborgs lasarett

Hanteringen av cookies på denna webbplats är densamma som för våra andra webbplatser. Har du kommit till någon av våra andra webbplatser via en söktjänst får du även denna information om cookies där.
Ingen kommentar än