Jag har just haft en scintigrafin på mitt hjärta. Visar en sådan röntgen eventuella förkalkningar, förträngningar etc. i blodkärlen?
![]()
Hjärtskinigrafi (myokardskintigrafi) med gammakamera visar blodgenomströmningen (perfusion) till hjärtats muskler i såväl vila som efter arbete. Bildtagning under dessa två förutsättningarna dels oftast upp på 2 dagar där bildtagning efter ”arbete” görs efter att patienten tex. cyklat, promenerat på avdelningen eller fått ett läkemedel som påverkar hjärtat likt efter hårt arbete.
Nedsatt genomblödning i hjärtmuskeln (isotopupptag) tyder på hjärtsjukdom med otillräcklig blodflöde i delar av kranskärlen. En undersökningen med gammakamera kan inte på bild visa förkalkningar eller förträngningar (stenos) i hjärtats kranskärl.
Vill man visualisera kranskärlen i hjärtat för att diagnostisera orsak till angina (bröstsmärta) får man genomgå en invasiv angiografi (PCI) då det läggs upp en kateter och man i denna injicerar kontrastmedel in i hjärtats vardera kranskärl. Denna mer komplicerade procedur kan då diagnostisera små förändringar i kranskärlen samt ge tillfälle till samtida åtgärder av detta.
K.T. rtgssk
Röntgen Helsingborg


Hanteringen av cookies på denna webbplats är densamma som för våra andra webbplatser. Har du kommit till någon av våra andra webbplatser via en söktjänst får du även denna information om cookies där.
Ingen kommentar än