p>Fråga Röntgendoktorn

Sep
15

Om kontrast och blodprover


Jag undrar om kontrastmedel kan påverka leverprover som tex LD?
Jag har gjort en CT-Hals och tvådagar efter så tog jag lite prover och fick nu svar att allt var bra men LD var något förhöjt. Kan detta vara en tillfällig påverkan av kontrastmedel?

I en Nordisk studie från 1980 (Acta Radiologica, 1980:suppl: 362 57-63) gavs i djurförsök röntgenkontrastmedel direkt i leverartärerna.
Man följde flera olika levervärden (dock ej LD) och kunde se en lätt stegring av dessa upp till ett dygn. Därefter normaliserades proverna igen.

Eftersom man i kliniskt bruk (vid undersökning) ger både mindre och dessutom intravenöst är det osannolikt att en isolerad LD-stegring två dagar efter en CT-undersökning orsakats av röntgenkontrastmedel.

TLA. överläkare
Röntgenavdelningen Helsingborgs lasarett

Kommentera

Du behöver inte uppge ditt riktiga namn.
Mailadress måste uppges men publiceras inte.

Din kommentar skickas till Röntgenavdelningen Helsingborgs lasarett.
Din kommentar avidentifieras helt innan publicering sker.
Alla meddelande och kommentarer här handlägges konfidentionellt.